Tudástár

A legtöbb amerikai még mindig nincs tisztában azzal, hogy az alkohol rákot okozhat

A legtöbb amerikai felnőtt továbbra sincs tisztában azzal, hogy az alkohol évente több tízezer rákos megbetegedés okozója az Egyesült Államokban. Egy új tanulmány szerint azok, akik tisztában vannak a kockázatokkal, egyre inkább támogatnák a figyelmeztető címkéket és más, a veszélyeket és az összefüggéseket hangsúlyozó intézkedéseket. Ez a legújabb felmérés alátámasztja az Amerikai Rákkutató Intézet (AICR) korábbi kutatásait, és hangsúlyozza, hogy az alkohol és a rák közötti kapcsolat tudatosításának fokozására égető szükség van.

Az alkoholfogyasztás a dohányzással és a túlsúllyal együtt az ún. módosítható kockázati tényezők közé tartozik a rák kialakulását tekintve. Az AICR kutatása szerint az alkohol legalább hatféle tumoros megbetegedés kockázatát növeli, köztük a vastagbél-, az emlő-, a nyelőcső-, a máj-, a gyomor- és a szájüregi daganatot. Az alkohol tehát ismert rákkeltő anyag, ezért fontos lenne, hogy az emberek ismerjék a kockázatokat, hogy megalapozott döntéseket hozhassanak. A legújabb felmérések szerint azonban az amerikai lakosság igen nagy aránya nincs tisztában azzal, hogy az alkohol rákot okozhat. A mostani tanulmány azt is kimutatta, hogy a kockázatok ismerete összefügg a reklámkorlátozások, az egészségügyi figyelmeztetések és a csomagoláson feltüntetett alkoholfogyasztási irányelvek támogatásával; vagyis azok, akik tisztában vannak a veszélyekkel, támogatnák a figyelemfelkeltő intézkedéseket.

Az alkohol és a rák kapcsolatának ismertsége alacsony

Az újonnan megjelent tanulmány szerint az alkohol és a rák kapcsolatának ismertsége megdöbbentően alacsony volt; a felnőttek kevesebb mint egyharmada volt tisztában azzal, hogy az alkohol növeli a kockázatot. A kutatók egy országos reprezentatív felmérés adatait használták fel, amelyben közel 3900 amerikai felnőttet kérdeztek meg postai úton. Amikor konkrét alkoholtartalmú italokról kérdezték őket, a válaszadók mindössze 20 százaléka volt tisztában azzal, hogy a bor növeli a rák kockázatát; 25 százalékuk szerint a sör növeli, 31 százalékuk pedig a tömény szeszes italok fogyasztásával hozta összefüggésbe a rák kockázatát. A tudományos kutatások ezzel szemben azt mutatják, hogy bármilyen típusú alkoholfogyasztás növeli a rák kockázatát, legyen az bor, sör vagy tömény szeszes ital. Az AICR legutóbbi, a rákkockázattal kapcsolatos tudatossági felmérése még aggasztóbb eredményeket hozott; megállapította, hogy az amerikaiak csaknem fele nincs tisztában az alkohol és a rák közötti összefüggéssel.

A kommunikációra összpontosító alkoholpolitikát vizsgálva az új tanulmány megállapította, hogy a felnőttek közel kétharmada támogatná, hogy az alkohol csomagolására az ajánlott alkoholfogyasztási irányelvekre figyelmeztető feliratokat helyezzenek. A címkék nem kapcsolódtak kifejezetten a rákhoz, de azok, akik tisztában voltak az alkohol és a rák kapcsolatával, nagyobb valószínűséggel (75%) támogatták a figyelmeztető címkék használatát, mint azok, akik ezen összefüggéseket nem ismerték (56%).

Az AICR szorgalmazza, hogy az alkoholtartalmú italok címkéin a fogyasztók tájékozódhassanak az alkohol és a rák közötti szoros kapcsolatról. Az szervezet más közegészségügyi csoportokhoz csatlakozva már konkrét lépéseket is tett ennek irányába. Az AICR azt is támogatja, hogy az alkoholos italok címkézése hasonlóvá váljon az alkoholmentes italok tápértékjelöléséhez, amely tájékoztatja a fogyasztókat az alapvető információkról, például az alkoholtartalomról, a kalóriatartalomról, a kiszerelés méretéről és a dobozonkénti adagok számáról.

A bor, a sör és a tömény szeszes italok mind növelhetik a kockázatot

Minden alkoholfajta, beleértve a bort, a sört és a tömény szeszes italokat is, növeli a rák kockázatát. Egyes rákos megbetegedések, például az emlőrák és a nyelőcsőrák esetében a kockázat már napi egy egységi italnál kevesebb elfogyasztásáról is emelkedik. Összességében minél nagyobb az alkoholfogyasztás, annál nagyobb a rák kockázata. A laboratóriumi vizsgálatok mélyebb megértést is adnak arról, hogy az alkohol hogyan indukálhatja a rák kialakulását. Az alkohol acetaldehiddé alakul át, amely közvetlenül megtámadhatja a DNS-t és megzavarhatja az olyan fontos mikrotápanyagok működését, mint a folsav. Az alkohol emellett "üres kalória”-ként hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz, ami szintén erős rákkockázati tényező. A rákmegelőzés érdekében az AICR azt javasolja, hogy ne fogyasszunk alkoholt. Ha mégis így döntünk, az AICR azt ajánlja, hogy a férfiak a napi két italra, a nők pedig a napi egy italra korlátozzák a fogyasztást, összhangban a 2020-2025-ös amerikaiaknak szóló étrendi iránymutatásokkal.

Az alkoholfogyasztás bármilyen mértékű csökkentése segíthet

2019-es adatok szerint az amerikaiak valamivel több mint fele számolt be arról, hogy az előző hónapban valamikor ivott. A tömény szeszes italok és borok eladása a koronavírus járvány kezdeti időszakában kimutathatóan megnőtt. A felmérés szerint az amerikai felnőttek negyede számolt be arról, hogy az előző hónapban legalább egyszer ivott mértéktelenül. A mértéktelen ivás jellemzően akkor következik be, ha egy nő négy vagy több italt, egy férfi pedig öt vagy több italt fogyaszt el körülbelül két óra alatt.

Azok számára, akik csökkenteni szeretnék az alkoholfogyasztásukat, számos stratégia segíthet a visszaszorításban, beleértve az alkoholos és alkoholmentes italok váltakozását (pl. mocktails, alkoholmentes sörök és ízesített szénsavas vizek), kisebb méretű italok rendelését vagy a hét néhány napjának “alkoholmentes”-nek történő kinevezését. Ezek a kis lépések már jelentősen segíthetnek a rizikó csökkentésében. Az alkoholfogyasztás egyike a sok módosítható tényezőnek, amelyeket az emberek saját hatáskörben is befolyásolhatnak. Ide tartozik még az egészséges testsúly, a több mozgás és a főként növényi alapú étrend, melyek szintén hozzájárulhatnak a rák kockázatának csökkentéséhez.


 



Források:

https://www.ajpmonline.org/action/showPdf?pii=S0749-3797%2821%2900430-X

https://www.aicr.org/wp-content/uploads/2020/02/2019-Survey.pdf

https://www.aicr.org/news/survey-finds-alarming-gaps-in-americans-knowledge-of-major-cancer-risk-factors/

https://www.niaaa.nih.gov/publications/brochures-and-fact-sheets/alcohol-facts-and-statistics