Tudástár

Újabb tanulmány mutat rá az alkoholfogyasztás és a stroke kockázatának kapcsolatára

Továbbra is elterjedt az a nézet, miszerint a mérsékelt (napi egy-két ital) alkoholfogyasztás védő hatású lehet a szív-érrendszeri betegségek, köztük a stroke kialakulása ellen. Egy kínai tanulmány cáfolja ezt, sőt rámutat, hogy a stroke kockázata az alkoholfogyasztással növekedhet is.

A nagyszabású vizsgálat eredményeit a The Lancet című nívós folyóiratban tették közzé. A mintegy félmillió kínai felnőtt bevonásával végzett kutatásban az alkoholfogyasztási szokások felmérése mellett 160 000 fő esetében az ázsiai népességben gyakori azon génváltozatokat is tesztelték, melyek az alkoholfogyasztással összefüggő kipirosodásra hajlamosítanak.

A hosszútávú utánkövetéses vizsgálat kb. 10 évig tartott, mely során az elektronikus kórházi nyilvántartásokon keresztül nyomon követték az alanyok esetlegesen előforduló szív- és érrendszeri betegségeit (beleértve a stroke-ot is). A nők csupán 2%-a, míg a férfiaknak kb. 33%-a számolt be arról, hogy közel minden héten fogyaszt alkoholt, így az eredmények főként a férfiakra fókuszálnak. A legtöbb résztvevő esetében az elfogyasztott alkohol tömény szeszes ital jelentett.

Az egyes génváltozatok befolyásolták az alkoholfogyasztás gyakoriságát, ami napi nulla és négy ital között mozgott. Az eredmények alapján a mérsékelt alkoholfogyasztás nem védett a stroke kialakulása ellen, hanem a jelek szerint egységesen növelte a vérnyomás, az ischaemiás (agyi vérrög okozta) stroke és a haemorrhagiás (vérzéses) stroke kockázatát is a "nem iváshoz" képest. A tanulmány szerzői szerint a vizsgált a populációban az alkoholfogyasztás az agyi vérrög okozta stroke-ok mintegy 8%-ához, míg a vérzéses stroke-ok 16%-ához járult hozzá.

Forrás: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(18)31772-0/fulltext