Gasztroenterológusaink és dietetikusaink szeretnék önnek eljuttatni a tudomány kínálta legfrissebb lehetőségeket a betegségek megelőzésére, korai felismerésére és személyre szabott gyógyítására. Ok-okozati kapcsolatot keresünk a sokszor szerteágazó klinikai tünetek (panaszok), és ezek hátterében álló (molekuláris) patológiai elváltozások között.
A betegség korai felismerése és személyre szabott gyógyítása
Az okot akarjuk kezelni, nem a tünetet! Például a magas vércukor- és vérnyomás érték gyógyszeresen egyszerűen csökkenthető, de mi azt keressük, hol veszett el a kontroll, és mi vezetett az állapot kialakulásához. Ha ezt megtaláljuk, és kezeljük a tünetek enyhülnek vagy teljesen megszűnnek.
A XXI. század molekuláris genetikai és informatikai forradalmak sorozata révén (ide értve a mesterséges intelligenciát és a képfeldolgozást is) sosem látott részletességgel tudja feltérképezni az emberi szervezetet. A legnagyobb népegészségügyi jelentőségű megbetegedések oki kezelése mégsem megoldott, mint az elhízás, a cukorbetegség, a magasvérnyomás, az érelmeszesedés és következményei: a szívizom infarktus, a stroke, valamint a daganatok, illetve az autoimmun megbetegedések többsége.
Hogyan lehetséges mindez?
Az alapkutatások és a klinikai gyakorlat jellemzően egy évtized távolságra vannak egymástól, és a missziónk, hogy elérhetővé tegyük, ami már tudható, de a rutin gyakorlatnak még nem része.
A humán géntérkép és a mikrobiom: a velünk élő mikroorganizmusok által alkotott közös ökoszisztéma kutatása az elmúlt 10 évben olyan forradalmi változásokat hozott az orvostudomány gyakorlatában, mint az internet vagy a mobiltelefon. Mégis a kettő találkozása hozta el az igazi áttörést. A legújabb bioszenzorok révén több információnk van a korai kóros elváltozásokról, úgymint az alvás mintázat és a bélflóra összefüggései. Olyan betegségeket és tüneteket vizsgálunk, melyekre vonatkozóan nagy léptékű és jelentőségű új tudományos információ jelent meg, illetve várható a közeljövőben, és ez érdemben más megközelítést tesz lehetővé a gyógyításukban a fenti elvek szerint. A fel nem tárt okok száma hónapról-hónapra csökken, de az eredmények birtokában tudjuk elemezni, hogy a klinikai tünetek megjelenése mögött megtalálható-e igazolt kóroki tényező.
Mit kell tennem, ha ez engem is érdekel?
Vagy keresse bizalommal gasztroenterológus szakorvosainkat!
Dr. Stella Péter
Obezitológus, diabetológus, belgyógyász

Dr. Gelley András
Belgyógyász, gasztroenterológus

Dr. Gyökeres Tibor
Gasztroenterológus

Dr. Schwab Richárd
Belgyógyász, gasztroenterológus

Dr. Sike Róbert
Gasztroenterológus
