Az epilepszia az egyik leggyakoribb krónikus neurológiai betegség, amely világszerte emberek millióinak életét befolyásolja. Magyarországon mintegy 60–70 ezer embert érint, akik közül csaknem 30% gyógyszerrezisztens, vagyis a hagyományos kezelések nem szüntetik meg a rohamaikat. Az epilepsziás rohamok kiszámíthatatlansága jelentős életminőség-romláshoz, társadalmi és anyagi terhekhez vezethet.
Modern megoldások egy régi kihívásra
Az epilepszia felismerésében ma már nagy felbontású MRI és CT képalkotó technikák segítenek, amelyek pontosan azonosíthatják a rohamok kiindulási helyét. Emellett a genetikai vizsgálatok is egyre fontosabbá válnak, különösen a ritka, öröklődő epilepsziás szindrómák esetén.
Új rohamellenes gyógyszerek
Az elmúlt években célzottabb, kevesebb mellékhatással járó készítmények jelentek meg, amelyek hatékonyabban szabályozzák a rohamokat, mint a korábbi szerek.
Innovatív beavatkozások
A gyógyszerrezisztens esetekben új diagnosztikai és műtéti eljárások állnak rendelkezésre, például a sztereotaxiás EEG, amely segít megtalálni a rejtett fókuszokat. A műtéti eltávolítás mellett ma már elérhető a reszponzív neurostimuláció (RNS), amely egy beültetett eszközzel elektromos impulzusokat ad le az agyba, amikor rohamtevékenységet észlel, így csökkentve a rohamok gyakoriságát és súlyosságát.
Mesterséges intelligencia és roham-előrejelzés:
A legmodernebb kutatásokban a mesterséges intelligencia, például a mélytanulásos neurális hálózatok valós időben képesek elemezni az EEG-jeleket, így akár 90%-os pontossággal megjósolhatják a rohamokat. Ez lehetőséget ad a személyre szabott terápiákra és a rohamok megelőzésére is.