A mikrobiom kóroki szerepe a vastagbélrákban
A legújabb kutatások ugyanakkor jelentős összefüggést találtak a krónikus gyulladások, a baktériumok és a daganatok között. A legnagyobb áttörést talán 2018-ban sikerült elérni, amikor kísérleti állatokon bizonyították, hogy egy korábban száz százalékban genetikai sérülésnek tulajdonított, örökletes formája a vastagbélráknak a bélflórához kötött. Kísérletes körülmények kötött, csíramentes állatokban nem alakul ki, ugyanakkor a humán FAP szindrómás betegek polipjain dúsult két baktérium együttesen kiváltotta ugyanezekben az állatokban. És most jön a szenzáció: külön-külön ugyanakkor nem! Ráadásul, egy célzott gyulladásgátló technikával a baktériumokkal előidézett daganat is megelőzhető volt.
A többi már egy hihetetlen gyorsuló ütemű Netflix sorozathoz hasonló, fordulatokkal teli történet. Sikerült azonosítani a két baktérium daganatkeltő hatásának mechanizmusát, és ezen keresztül a “végső közös utat”, ami megfejtésként szolgálhat ahhoz, hogy (elsőként) a vastagbélrák pontos molekuláris mechanizmusának kialakulását megértsük.
Két kulcstényezőt kell egyszerre vizsgálni: a bél “áteresztő képességét”, amit szakszóval intesztinális barrier funkciónak nevezünk, illetve azokat a baktériumokat, amelyek a sérült barrier mellett úgynevezett “mutagén” gyulladást tudnak okozni, így polipok, majd daganatok kialakulásához vezetnek a vastagbélben.
A jó hír az, hogy ezek a tényezők ma már a rutin klinikai gyakorlatban is elérhetőek, így a daganatok megelőzésében is, kiújulásuk megakadályozásában egy sikeres műtét vagy adjuváns kemoterápia után, illetve adott esetben egy műtéttel nem kezelhető vastagbélrák esetében is megoldást jelenthet. Fontos leszögezni, hogy nem minden vastagbélrák molekuláris kialakulási mechanizmusat sikerült feltérképezni, de ebben nagy előrelépések történtek.